Wczytuję...
Wczytuję...
Zapraszamy na bezpłatny przegląd i czyszczenie aparatu słuchowego
Szumy uszne

Szumy uszne - tinnitus

Około 25% populacji krajów uprzemysłowionych doświadczyło szumów usznych przynajmniej raz w yciu, 10 – 20% odczuwa je stale. Na obecną chwilę nie zostało jeszcze odkryte w pełni skuteczne lekarstwo radzące sobie z szumami, jednak istniej już efektywne metody, dzięki którym odnieść można ulg i komfort.

Czym są szumy uszne?

Tinnitus oznacza szumy uszne. Słowo to pochodzi z łacińskiego “tinnire” (dzwonić), i definiowane jest jako słyszenie dźwięków, które nie posiadają źródła zewnętrznego. Większość ludzi cierpiących na nie, opisuje je właśnie jako dzwonienie, piszczenie czy brzczenie. Dokuczliwość szumów może posiadać dużą rozpiętość: od mało dokuczliwych, niemal niezauważalnych na co dzień, po bardzo dokuczliwe, którym towarzyszą również bóle głowy. Pojawienie się szumów usznych oznacza kadorazowo nieprawidowe funkcjonowanie.

Co powoduje szumy uszne? 

Pomimo intensywnych badań, nie zidentyfikowano jeszcze dokładnych przyczyn powstawania subiektywnych szumów usznych. W wielu przypadkach ich genealogia pozostaje niejasna i często nie można jej wykryć.

Szumy uszne

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, około 30% dźwięków wszystkich dźwięków jest postrzeganych w sposób świadomy, podczas gdy cała reszta ulega niewiadomemu zatarciu. Gdy filtracja tych dwięków działa prawidłowo, jest ona w stanie „zignorować” częć dźwięków. Jej uszkodzenie powoduje nadmierne wzmocnienie niepoądanych dźwięków. Jeeli nasz słuch przez dłuszy czas podlega intensywnej stymulacji pod wpływem dwięków, prowadzi to do utrwalenia ich postrzegania, nawet w przypadku, gdy dźwięki te po pewnym czasie całkowicie zanikają. 

Jak radzić sobie z szumami 

Poszukując najskuteczniejszych metod radzenia sobie z szumami usznymi należy pamiętać, że nie są one uznawane za chorobę, ale za objaw, podobnie jak ból. Gdy leczymy chorobę, staramy się wyleczy jej przyczynę, lecząc objawy – skupiamy się na ich umierzaniu. Pierwszym krokiem na drodze do pokonania szumów usznych jest zmiana sposobu myślenia. Ciąge, dokuczliwe dźwięki mogą spowodować wystąpienie emocjonalnej i behawioralnej reakcji łańcuchowej, która umieszcza szumy uszne w centrum Twojego życia. Na przykad: jeżeli szumy uszne sprawiaj, że odczuwasz stres, możesz w konsekwencji zacząć wycofywać się z życia towarzyskiego. Mogą one powodować także trudności z zasypianiem, co będzie skutkowało zmęczeniem i depresją. Zaczyna się błędne koło.  

Przełamanie błędnego koła. Najlepiej zacząć od badania słuchu. Większoć osób cierpiących na szumy uszne posiada także ubytek słuchu. Dlatego w wielu przypadkach noszenie aparatu słuchowego wzmacniającego dźwięki otoczenia może także pomóc zmniejszyć dokuczliwość szumów usznych. Gdy mózg zajty jest słuchaniem świata zewnętrznego, przestaje się na nich koncentrować.  

Szumy uszne to nie jedyne dźwięki w naszym otoczeniu – kluczem jest nauka dopasowania ich do otaczajcego Cię krajobrazu dźwikowego. Pomocne wskazówki:  

  • Naucz się słyszeć na nowo. Pomoże Ci świadome suchanie świata wokół siebie i koncentrowanie się na ulubionych dwiękach. Im więcej rónych dwięków słyszysz, tym mniej skupiasz się na szumach usznych.
      
  • Krzepiący sen. Jeżeli jesteś aktywny w dzień, łatwiej jest Ci zasnąć w nocy. Wiele czynników wpływa na jakość Twojego snu – eksperymentuj, aby sprawdzić, które nawyki najlepiej Ci w tym zakresie służą.
      
  • Ruszaj się. Radość z obecnoci innych osób i uczestniczenie w wielu różnych aktywnościach poprawiają samopoczucie i zmniejszają wpływ szumów usznych na codzienne życie.
      
  • Unikaj ciszy. Skrócenie czasu przebywania w ciszy zmniejsza dokuczliwoś szumów usznych. Dlatego relaksowanie się w otoczeniu przyjemnych dźwięków, takich jak audiobooki czy ulubiona muzyka, może pomóc.
      
  • Bąd w formie. Ćwiczenia fizyczne są istotne dla każdego. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że szumy uszne nasilają się w czasie uprawiania sportu, nie jest to powód do obaw.
      
  • Skuteczna relaksacja. Ponieważ szumy uszne powodują napicie, ważne jest, aby nauczyć się metod relaksacji i regularnie je stosować (np. metoda Feldenkrais, yoga, tai chi i qi gong).  

Leczenie szumów usznych 

Metoda dystrakcji (odwracania uwagi) stanowi podstawę działania urządzeń redukujących szumy uszne takich jak urządzenia tłumiące lub maskujące szumy. Pomagają one skupić zdolność syszenia na dźwiękach zewnętrznych zastępujc negatywne wrażenia słuchowe pozytywnymi. Są one często stosowane podczas terapii szumów usznych.

Aby całkowicie zamaskować dokuczliwy szum, należy zastosować dźwięk maskujący o głośności co najmniej tej samej co szum, co może powodować niekomfortowe odczucia. Nowoczesne generatory szumu dostarczają przyjemny dźwięk, który może być dostosowany do preferencji pacjenta. Dwięk ten musi być cichszy od szumów usznych, tak aby mózg nauczył się ponownie koncentrowa na dźwiękach zewnętrznych a tym samym przestał skupiać się na doskwierającym szumie.

Rodzaje i symptomy szumów usznych 

Medycyna wyróżnia kilka rodzajów szumów usznych:

Obiektywne szumy uszne:

  • Słyszalne również przez lekarza
      
  • Wystpują rzadko, np. z powodu napięcia lub deformacji naczyń krwionośnych
      
  • Zwykle ustępują po wyleczeniu przyczyny

Subiektywne szumy uszne: 

  • Jest to najczęstsza postać szumów usznych
      
  • Słyszalne są tylko przez osobę na nie cierpiącą
      
  • Szumy uszne o ostrym przebiegu
      
  • Mogą pojawiać się nagle
      
  • Mogą trwać do 3 miesicy (postać ostra) lub ustepuj w ciągu 12 miesicy (postać podostra)

Przewleke szumy uszne:

  • Szumy uszne trwajce dłużej ni 12 miesięcy

Rozwiązania technologiczne.
Zepchnięcie szumów usznych na dalszy plan.

Nowoczesna technologia może pomóc ujarzmić szumy uszne. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku ciąga stymulacja akustyczna. Chodzi o to, aby mózg skupiał się na dwiękach świata zewnętrznego, a nie na szumach usznych.

Aparaty suchowe

Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają słuch, ale także bardzo często agodzą szumy uszne. Gdy lepiej słyszymy, łatwiej nam ignorować szumy. Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki otoczenia i przekazują je bezporednio do ucha.  To pomaga użytkownikowi skupić się na tym, co słyszy wokó siebie. Gdy w centrum uwagi znajd się przyjemne wrażenia dźwiękowe, wpływ szumów usznych zostaje osłabiony. W wielu przypadkach użytkownicy syszą szumy bardzo słabo lub nawet w ogóle, gdy aparat jest włączony.

Generatory szumu

Generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Wygldają one jak aparaty słuchowe, ale nie wzamcaniają dźwięków otoczenia. Emitują delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Urządzenia te przynosz pacjentom znaczną ulgę.

Urządzenia łączone (aparaty suchowe z generatorami szumu)

W związku z tym, że aparaty słuchowe wzmacniają tylko rzeczywiste dźwięki otoczenia, mogą okazać się mao przydatne w terapii szumów usznych w cichym środowisku akustycznym. W tym przypadku przydatne są aparaty z funkcją generatora szumu. Generator może emitować delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Aparaty słuchowe Siemens mogą być wyposażone w szereg różnych programów słuchowych, które pracować mogą w trzech trybach: tylko aparat słuchowy, tylko generator szumu, lub połączenie obu rozwiąza.

Aparaty słuchowe Siemens z funkcją generator szumów:

  • Aquaris
      
  • Ace
      
  • Siemens Life
      
  • Motion
      
  • Pure
      
  • Insio
Aparaty suchowe Siemens z funkcją generator szumów

Szczegóły funkcjonalności generatora szumu:

  • Tryb pracy generatora szumu moe by niezależny od trybu pracy aparatu słuchowego
      
  • Cztery wstępnie zdefiniowane sygnały terapeutyczne: szum biały, szum różowy, szum mowopodobny i szum wysokoczstotliwościowy
      
  • Indywidualne dostrojenie programu szumu nawet w 20 kanałach częstotliwości
      
  • Trzy tryby pracy: tylko sygnał mikrofonu, tylko funkcja generatora szumu, tryb łczony obu rozwiązań

Szumy uszne a ubytki słuchu

Badania wykazały, że u ponad 50% ludzi cierpiących na szumy uszne występuje również uszkodzenie komórek suchowych, co wskazuje na związek występowania szumów usznymi i ubytków słuchu.

W takich przypadkach założenie aparatów suchowych jest często pierwszym krokiem, aby zmniejszy ich dokuczliwość. Aparaty niwelują ubytki słuchu, co umożliwia skoncentrowanie się na dwiękach zewnętrznych, a nie na szumach mających źródło wewnątrz ślimaka. Jeżeli zastosowanie samego aparatu słuchowego nie jest wystarczające, użyć można aparatu wyposażonego w funkcję generatora szumu. Dodatkową zaletą takich urzdzeń jest to, że mogą pracować jako zwyky aparat słuchowy w przypadku osłabienia lub całkowitego ustąpienia szumów usznych.

Stacjonarne (zewnętrzne)  generatory dźwięków/szumu

Generator stacjonarny jest   bardzo dobrym rozwizaniem, kiedy szum uszny nie stanowi  problemu w ciągu dnia, tylko wieczorem oraz w nocy.

 Jest również wskazany jako  uzupełnienie zausznego generatora szumów,  aparatu słuchowego z funkcją generatora szumu lub aparatu słuchowego,  którego nie zakładamy gdy idziemy spać. Również to urządzenie stanowi kluczowy  element terapii szumów usznych, która docelowo powoduje zmniejszenie a nawet ustąpienie percepcji szumu własnego.

Stacjonarny generator dźwięków  umożliwia wybranie w prosty sposób  odpowiadającego, neutralnego tła dźwiękowego, takiego jak np. szum szerokopasmowy, szum padającego deszczu lub szum płynącej wody. 

Dodatkowo, w przypadku  stacjonarnego generatora  dźwięków/szumu istnieje możliwość podłączenia zewnętrznych głośników (do włożenia pod poduszkę) lub poduszki dźwiękowej, co powoduje, że odtwarzane dźwięki mogą by dostępne tylko dla osoby, która ich potrzebuje. Jednocześnie zwiększony jest komfort słuchania. Dźwięki docieraj z zewnątrz, w sposób naturalny,  potgując  wrażenie autentyczności, ułatwiając zaśnięcie  i  skuteczną terapi szumów usznych lub maskowanie szumu usznego.

Generator S-650-02 firmy Sound Oasis 
Generator S-650-02 firmy Sound Oasis. W zestawie znajdują się dwie karty z nagranymi tematami dźwiękowymi wykorzystywanymi w terapii szumów usznych oraz maskowaniu szumów usznych. 

Poduszka dwiękowa SP -151Poduszka dźwiękowa SP -151 firmy Sounsd Oasis z zainstalowanymi głośnikami. Symetrycznie umieszczone, łatwe do wyjęcia  głośniki zwikszają komfort słuchania, ułatwiają terapię szumów usznych oraz maskowanie szumów. Pomagają w zaśnięciu.

Uwaga:

Poduszka wymaga podłączenia do generatora dźwięków Sound Oasis

Gośniki SP-101 firmy Sound Oasis 

Gośniki SP-101 firmy Sound Oasis. Głośniki włożone pod poduszk zwiększają komfort słuchania, ułatwiają terapię szumów usznych oraz maskowanie szumów. Pomagają w zaniciu.

Uwaga:

Głośniki wymagaj podłączenia do generatora dwięków Sound Oasis

 
Get Adobe Flash player