Wczytuję...
Wczytuję...
Zaprszamy na bezpłatny przegląd i czyszczenie aparatu słuchowego
Zaprszamy na bezpłatny przegląd i czyszczenie aparatu słuchowego
Szumy uszne

Szumy uszne - tinnitus

Około 25% populacji krajów uprzemysłowionych doświadczyło szumów usznych przynajmniej raz w życiu, 10 – 20% odczuwa je stale. Na obecną chwilę nie zostało jeszcze odkryte w pełni skuteczne lekarstwo radzące sobie z szumami, jednak istnieją już efektywne metody, dzięki którym odnieść można ulgę i komfort.

Czym są szumy uszne?

Tinnitus oznacza szumy uszne. Słowo to pochodzi z łacińskiego “tinnire” (dzwonić), i definiowane jest jako słyszenie dźwięków, które nie posiadaj źródła zewnętrznego. Większość ludzi cierpiących na nie, opisuje je właśnie jako dzwonienie, piszczenie czy brzęczenie. Dokuczliwość szumów może posiadać dużą rozpiętość: od mao dokuczliwych, niemal niezauważalnych na co dzie, po bardzo dokuczliwe, którym towarzyszą również bóle głowy. Pojawienie się szumów usznych oznacza każdorazowo nieprawidłowe funkcjonowanie.

Co powoduje szumy uszne? 

Pomimo intensywnych badań, nie zidentyfikowano jeszcze dokładnych przyczyn powstawania subiektywnych szumów usznych. W wielu przypadkach ich genealogia pozostaje niejasna i często nie można jej wykryć.

Szumy uszne

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, około 30% dźwików wszystkich dźwięków jest postrzeganych w sposób świadomy, podczas gdy cała reszta ulega nieświadomemu zatarciu. Gdy filtracja tych dźwików działa prawidłowo, jest ona w stanie „zignorowa” część dwięków. Jej uszkodzenie powoduje nadmierne wzmocnienie niepożądanych dwięków. Jeżeli nasz such przez dłuższy czas podlega intensywnej stymulacji pod wpywem dźwięków, prowadzi to do utrwalenia ich postrzegania, nawet w przypadku, gdy dwięki te po pewnym czasie całkowicie zanikają. 

Jak radzić sobie z szumami 

Poszukując najskuteczniejszych metod radzenia sobie z szumami usznymi należy pamiętać, że nie są one uznawane za chorobę, ale za objaw, podobnie jak ból. Gdy leczymy chorob, staramy się wyleczyć jej przyczynę, lecząc objawy – skupiamy się na ich uśmierzaniu. Pierwszym krokiem na drodze do pokonania szumów usznych jest zmiana sposobu myślenia. Ciągłe, dokuczliwe dźwięki mogą spowodować wystąpienie emocjonalnej i behawioralnej reakcji ańcuchowej, która umieszcza szumy uszne w centrum Twojego życia. Na przykład: jeżeli szumy uszne sprawiają, e odczuwasz stres, możesz w konsekwencji zacząć wycofywać si z życia towarzyskiego. Mog one powodować także trudności z zasypianiem, co będzie skutkowało zmczeniem i depresją. Zaczyna się błędne koło.  

Przełamanie błędnego koła. Najlepiej zacząć od badania słuchu. Większość osób cierpiących na szumy uszne posiada także ubytek suchu. Dlatego w wielu przypadkach noszenie aparatu słuchowego wzmacniającego dźwięki otoczenia może także pomóc zmniejszyć dokuczliwość szumów usznych. Gdy mózg zajęty jest słuchaniem świata zewntrznego, przestaje się na nich koncentrować.  

Szumy uszne to nie jedyne dźwięki w naszym otoczeniu – kluczem jest nauka dopasowania ich do otaczajcego Cię krajobrazu dźwiękowego. Pomocne wskazówki:  

 • Naucz się słyszeć na nowo. Pomoże Ci świadome słuchanie świata wokół siebie i koncentrowanie si na ulubionych dźwiękach. Im więcej różnych dźwięków słyszysz, tym mniej skupiasz się na szumach usznych.
    
 • Krzepiący sen. Jeżeli jesteś aktywny w dzień, łatwiej jest Ci zasnąć w nocy. Wiele czynników wpływa na jakość Twojego snu – eksperymentuj, aby sprawdzić, które nawyki najlepiej Ci w tym zakresie służą.
    
 • Ruszaj się. Radość z obecności innych osób i uczestniczenie w wielu różnych aktywnościach poprawiają samopoczucie i zmniejszają wpływ szumów usznych na codzienne życie.
    
 • Unikaj ciszy. Skrócenie czasu przebywania w ciszy zmniejsza dokuczliwoć szumów usznych. Dlatego relaksowanie się w otoczeniu przyjemnych dźwięków, takich jak audiobooki czy ulubiona muzyka, może pomóc.
    
 • Bądź w formie. Ćwiczenia fizyczne są istotne dla każdego. Nawet jeżeli wydaje Ci si, że szumy uszne nasilają si w czasie uprawiania sportu, nie jest to powód do obaw.
    
 • Skuteczna relaksacja. Ponieważ szumy uszne powodują napięcie, ważne jest, aby nauczy się metod relaksacji i regularnie je stosowa (np. metoda Feldenkrais, yoga, tai chi i qi gong).  

Leczenie szumów usznych 

Metoda dystrakcji (odwracania uwagi) stanowi podstawę działania urządzeń redukujących szumy uszne takich jak urzdzenia tłumiące lub maskujce szumy. Pomagają one skupić zdolność słyszenia na dźwikach zewnętrznych zastępując negatywne wrażenia słuchowe pozytywnymi. Są one często stosowane podczas terapii szumów usznych.

Aby całkowicie zamaskować dokuczliwy szum, należy zastosować dwik maskujący o głośności co najmniej tej samej co szum, co może powodować niekomfortowe odczucia. Nowoczesne generatory szumu dostarczają przyjemny dźwięk, który może być dostosowany do preferencji pacjenta. Dźwięk ten musi być cichszy od szumów usznych, tak aby mózg nauczył się ponownie koncentrować na dźwiękach zewnętrznych a tym samym przestał skupiać się na doskwierającym szumie.

Rodzaje i symptomy szumów usznych 

Medycyna wyróżnia kilka rodzajów szumów usznych:

Obiektywne szumy uszne:

 • Słyszalne również przez lekarza
    
 • Występują rzadko, np. z powodu napięcia lub deformacji naczyń krwionośnych
    
 • Zwykle ustępują po wyleczeniu przyczyny

Subiektywne szumy uszne: 

 • Jest to najczęstsza postać szumów usznych
    
 • Słyszalne są tylko przez osobę na nie cierpiąc
    
 • Szumy uszne o ostrym przebiegu
    
 • Mogą pojawiać si nagle
    
 • Mogą trwać do 3 miesięcy (postać ostra) lub ustepują w ciągu 12 miesięcy (postać podostra)

Przewlekłe szumy uszne:

 • Szumy uszne trwające dłużej niż 12 miesięcy

Rozwiązania technologiczne.
Zepchnięcie szumów usznych na dalszy plan.

Nowoczesna technologia może pomóc ujarzmić szumy uszne. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku ciąga stymulacja akustyczna. Chodzi o to, aby mózg skupiał się na dźwikach świata zewnętrznego, a nie na szumach usznych.

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają słuch, ale także bardzo często łagodzą szumy uszne. Gdy lepiej słyszymy, łatwiej nam ignorowa szumy. Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki otoczenia i przekazują je bezpośrednio do ucha.  To pomaga użytkownikowi skupić się na tym, co słyszy wokół siebie. Gdy w centrum uwagi znajdą się przyjemne wrażenia dźwiękowe, wpływ szumów usznych zostaje osłabiony. W wielu przypadkach użytkownicy słyszą szumy bardzo słabo lub nawet w ogóle, gdy aparat jest włączony.

Generatory szumu

Generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie s dotknięte ubytkiem suchu. Wyglądają one jak aparaty słuchowe, ale nie wzamcaniają dźwięków otoczenia. Emitują delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Urządzenia te przynoszą pacjentom znaczną ulgę.

Urządzenia czone (aparaty słuchowe z generatorami szumu)

W związku z tym, że aparaty słuchowe wzmacniają tylko rzeczywiste dźwięki otoczenia, mogą okazać się mało przydatne w terapii szumów usznych w cichym środowisku akustycznym. W tym przypadku przydatne są aparaty z funkcją generatora szumu. Generator może emitować delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Aparaty słuchowe Siemens mogą być wyposażone w szereg różnych programów słuchowych, które pracować mogą w trzech trybach: tylko aparat słuchowy, tylko generator szumu, lub połączenie obu rozwizań.

Aparaty słuchowe Siemens z funkcją generator szumów:

 • Aquaris
    
 • Ace
    
 • Siemens Life
    
 • Motion
    
 • Pure
    
 • Insio
Aparaty słuchowe Siemens z funkcją generator szumów

Szczegóły funkcjonalności generatora szumu:

 • Tryb pracy generatora szumu może by niezależny od trybu pracy aparatu słuchowego
    
 • Cztery wstpnie zdefiniowane sygnały terapeutyczne: szum biały, szum różowy, szum mowopodobny i szum wysokoczstotliwościowy
    
 • Indywidualne dostrojenie programu szumu nawet w 20 kanałach częstotliwości
    
 • Trzy tryby pracy: tylko sygnał mikrofonu, tylko funkcja generatora szumu, tryb łczony obu rozwiązań

Szumy uszne a ubytki słuchu

Badania wykazały, że u ponad 50% ludzi cierpiących na szumy uszne występuje również uszkodzenie komórek suchowych, co wskazuje na związek występowania szumów usznymi i ubytków suchu.

W takich przypadkach założenie aparatów słuchowych jest często pierwszym krokiem, aby zmniejszyć ich dokuczliwość. Aparaty niwelują ubytki słuchu, co umożliwia skoncentrowanie się na dźwikach zewnętrznych, a nie na szumach mających źródło wewnątrz ślimaka. Jeżeli zastosowanie samego aparatu słuchowego nie jest wystarczające, uży można aparatu wyposażonego w funkcję generatora szumu. Dodatkową zaletą takich urządzeń jest to, że mogą pracowa jako zwykły aparat słuchowy w przypadku osłabienia lub całkowitego ustąpienia szumów usznych.

Stacjonarne (zewnętrzne)  generatory dźwięków/szumu

Generator stacjonarny jest   bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy szum uszny nie stanowi  problemu w ciągu dnia, tylko wieczorem oraz w nocy.

 Jest również wskazany jako  uzupenienie zausznego generatora szumów,  aparatu słuchowego z funkcją generatora szumu lub aparatu słuchowego,  którego nie zakładamy gdy idziemy spać. Równie to urządzenie stanowi kluczowy  element terapii szumów usznych, która docelowo powoduje zmniejszenie a nawet ustąpienie percepcji szumu własnego.

Stacjonarny generator dźwięków  umożliwia wybranie w prosty sposób  odpowiadającego, neutralnego tła dwikowego, takiego jak np. szum szerokopasmowy, szum padającego deszczu lub szum płynącej wody. 

Dodatkowo, w przypadku  stacjonarnego generatora  dźwięków/szumu istnieje możliwość podłączenia zewnętrznych głoników (do włożenia pod poduszkę) lub poduszki dźwiękowej, co powoduje, że odtwarzane dźwięki mogą być dostępne tylko dla osoby, która ich potrzebuje. Jednocześnie zwiększony jest komfort słuchania. Dźwięki docierają z zewnątrz, w sposób naturalny,  potęgując  wrażenie autentyczności, ułatwiając zaśnięcie  i  skuteczną terapię szumów usznych lub maskowanie szumu usznego.

Generator S-650-02 firmy Sound Oasis 
Generator S-650-02 firmy Sound Oasis. W zestawie znajdują się dwie karty z nagranymi tematami dźwikowymi wykorzystywanymi w terapii szumów usznych oraz maskowaniu szumów usznych. 

Poduszka dźwikowa SP -151Poduszka dźwiękowa SP -151 firmy Sounsd Oasis z zainstalowanymi głośnikami. Symetrycznie umieszczone, łatwe do wyjęcia  głoniki zwiększają komfort słuchania, ułatwiają terapi szumów usznych oraz maskowanie szumów. Pomagają w zaśnięciu.

Uwaga:

Poduszka wymaga podłączenia do generatora dźwięków Sound Oasis

Głośniki SP-101 firmy Sound Oasis 

Głośniki SP-101 firmy Sound Oasis. Głoniki włożone pod poduszkę zwiększają komfort słuchania, ułatwiają terapię szumów usznych oraz maskowanie szumów. Pomagają w zaśnięciu.

Uwaga:

Głoniki wymagają podłączenia do generatora dźwików Sound Oasis

 
Get Adobe Flash player